👈 فروشگاه فایل 👉

مقاله بررسی شفاعت در قیامت و علاج بیماریها

ارتباط با ما

... دانلود ...

مقاله بررسی شفاعت در قیامت و علاج بیماریها

مقاله بررسی شفاعت در قیامت و علاج بیماریها

مقاله بررسی شفاعت در قیامت و علاج بیماریها

اینان شفا دهندگان بیماری لاعلاج کوری و کوردلی هستند و به همراه پیامبر عظیم الشان(ص) در روز قیامت شفاعت خواهند کرد؛ و قصیده را با شکایت و گلایه به محضر شریف حضرت رسول(ص) به خاطر ظلم و ستم و کشتار اهل بیتش به پایان می بود و اینکه خورشید دشمن ستمگران (بنی امیه و بنی عباس ) است هرچند که فعلا مظلوم واقع شده ولی روز حسابی هم وجود دارد.

و اما قضیه ساختگی بودن این قصیده که قائلین به آن اعتقاد دارند به دلایل زیر، این قصیده ، سروده طرفداران ائمه ( ع) است که از زبان رضی (ره) بیان کرده اند و توسط ابوحکیم الخبری جزء اضافات وارد دیوان شده است. و اما دلایل : 1) استغاثه به حضرت رسول(ص) 2)شکایت و گلایه آشکار  3) دشمنی کاملا روشن با بنی امیه و ادعا علیه آنان در روز قیامت 4) وجهه مظلوم نمایی شاعر 5) و اینکه ائمه معصومین(ع) را جزء شفعای روز محشر به همراه حضرت رسول دانسته اند و اینکه اعتقاد به کرامت معجزه آسای شفای بیماران لاعلاج چون کوری و... دارد. این عده بر این باورند که هیچ یک از موارد فوق الذکر در سوگنامه های قبلی به این شکل وجود ندارد و بنابراین هیچ رابطه ای بین سیاق مطالب قصاید قبلی با این قصیده دیده نمی شود. و علاوه بر آن برخی ابیات این قصیده را بسیار سست ارزیابی کرده اند و اینکه این ابیات استحکام و متانت اشعار سابق را ندارد. مانند : « یا رسول الله  یا فاطمه  یا امیرالمومنین المرتضی» در پاسخ به دلایل مذکور باید بگویم که استغاثه به حضرت رسول(ص) سبک شعرای اسلامی است و تنها اختصاص به یک قصیده و یک شاعر به خصوصی ندارد و در شکایت و گلایه از جور زمانه نیز همه آزاد هستند و شیوه خاصی نیست که مختص افرادی ویژه باشد و اظهار داشتن با دستگاه جائر – بنی امیه نیز یک رسم عادی و عمومی بوده و حتی عباسیان نیز در این کار به نوعی شریک بوده اند واصلاً به خاطر دشمنی با افکار و اندیشه های آنان بود که بر علیه آنان قیام کردند که منجر به براندازی و سرنگونی بنی امیه شد. 

مادر و تجلیل از مقام و منزلت زن مسلمان:

هنوز بیست و شش سال از عمر پر بار نابغه ی زمان ویگانه زمان و یگانه دوران «--» نگذشته بود که ماد رمهربان و به قول خود او ، تکیه گاهش را از دست داد و لذا موجی از غم و اندوه وجود سید رضی را احاطه کرد.

بررسی ساختار سوگنامه های رضی:

در این بخش برای شناخت برای شناخت بیشتر سبک مرتبه های سید رضی به بررسی ساختار این قصاید خواهیم پرداخت و جهت آشنایی ، تعدادی از نمونه های آن را مورد بررسی وتحلیل ساختاری قرار دهیم:

شریف در سال 382 هـ مرثیه ای با این مطلع در سوگ ابوطاهر ابراهیم بن ناصر الدوله حمدانی سرود که ترکیب ابیات آنها به قرار ذیل است:

القی السلاح ربیعه بن ترار                                            اودی السردنی بقر یعک المخوار[1]

33 بیت دررثاء ، 22 بیت در وصف 30 بیت در گلایه ویک تک بیت.

نمونه ی دوم سوگنامدی ابا منصور مرزبان شیرازی است که در سال 383 هـ سروده و بااین مطلع آغاز می شود.

[1] دیوان رضی 1/490 ، ورای قبیله ای بزرگ ربیعه سلاح هایتان رابر زمین گذارید که مرگ سالار جنگاور شما را نقش زمین ساخت

👇محصولات تصادفی👇

پروژه رگرسيون روي متغير وابسته موهومي فصل 16 مبانی اقتصاد سنجی گجراتی مقاله ترجمه شده قرارداد خدمات گارانتی سه سطحی میان تولیدکننده، نمایندگی و مشتری رویکرد تئوری بازی دانلود مقاله اصول سرپرستی مدیریت و زمانبندی و تقسیم کار پروژه کارآفرینی تولید کمربند پژو 405 گزارش کاراموزی وکالت