👈 فروشگاه فایل 👉

مقایسه ی بهداشت روانی دانشجویان سیگاری و غیر سیگاری دانشگاه مشهد

ارتباط با ما

... دانلود ...

مقایسه ی بهداشت روانی دانشجویان سیگاری و غیر سیگاری دانشگاه مشهد

پایان نامه مقایسه ی بهداشت روانی دانشجویان سیگاری و غیر سیگاری دانشگاه مشهد

هدف پژوهش

فرضیه­ها یا سئوالات

تعریف اصطلاحات، مفاهیم کلیدی و متغیر ها

موضع گیری­های نظری و یافته­های پژوهشی در خصوص اعتیاد به سیگار و سیگار

عوامل مربوط به محیط آموزشی

عوامل مربوط به دوستان

پژوهشهای انجام شده در خارج هدفهای پژوهش

در هر جامعه­ای نیروی فعال و جوان بعنوان یكی از ذخایر و سرمایه­های آن جامعه محسوب و مطرح می­باشد و در عمل نیز چرخه­ی فعالیت­های مختلف پیكره اجتماع بطور مستقیم و غیرمستقیم متكی به نیروهای فوق است كه متاسفانه قشر وسیعی از جوانان و نوجوانان ما اكنون گرفتار سیگار شده­اند كه آنان را در كام خویش فرو می­برد و توان حركت و فكر را از آنان می­گیرد و هستی را از آن­ها ساقط میكند .

۱ - بالاترین رقم سنی معتادان در ایران را افراد ۲۷ - ۲۱ساله تشكیل می­دهند.

۲ - افرادی كه به انواع سیگار اعتیاد پیدا كرده­اند، اغلب اولین تجربه­شان را به صورت تفریحی و در دوران نوجوانی با کشیدن سیگار شروع كرده­اند.

۳ - تشخیص رفتارهای آشكار دوره نوجوانی از رفتارهای ناشی از مصرف سیگار دشوار است.

۴ - نوجوانانی كه از بودن در خانواده­یشان احساس رضایت داشته­اند و روابط صمیمی بین اعضای خانواده وجود داشته­است، كمتر به دنبال سیگار، الكل و انواع مخدرها بوده­اند.

یكی از مشكلات عمده­ای كه نسل جوان جامعه با آن رو به روست، خطر گرایش به مصرف سیگار است. از آن جا كه مصرف این گونه مواد (انواع سیگارها، قرص­ها، مخدرها و...) در بین جوانان و نوجوانان رو به افزایش است، وظیفه والدین، مربیان و سایر نهادهای اجتماعی و آموزشی برای آگاه ساختن قشر جوان از عواقب مصرف سیگار به مراتب سنگین­تر از قبل می­شود. با توجه به این موضوع، والدین و مربیان باید سعی كنند با استفاده از روش­ها و آموزش­های لازم، بچه­ها را از همان دوران كودكی و پیش نوجوانی با آثار زیان بار مصرف سیگار و اثرات و پیامدهای ناشی از آن بر جسم و روان شان مطلع سازند.

 

بیماری اعتیاد به سیگار، تقریباً یک بیماری مهلک است که به درمان طولانی نیاز دارد و درمان آن با سم زدایی شروع شده و با ادامه درمان و ایجاد محیطی امن و عاری از فشارهای روانی ، قدم­های بعدی درمان برداشته می­شود. این اعتقاد که اعتیاد درمان ندارد کاملاً بی اساس و دور از ذهن است. ممکن است درمانِ اعتیاد طولانی مدت و سخت باشد؛ اما امید به درمان و بهبودی ، بسیار بالاست.

از زمانی که انسان با ماده مخدر آشنا شد و مصرف آن باعث بروز پدیده اعتیاد گردید، درمان­های گوناگونی نیز برای برطرف کردن آن به کار گرفته شد که خوشبختانه هر روز نیز این روش­های درمان پیشرفته­تر و کامل­تر می­شود. از درمان و ترک کردن در اردوهای معتادان گمنام و درمان با داروی متادون گرفته تا جدیدترین شیوه درمانی که  U.R.O.D ( سم زدایی فوق سریع ) است.

1-مرحله اول با ترک کامل مواد شروع می­شود زیرا شخص معتاد کنترلی بر رفتارش ندارد و دیگران باید مواد را از دسترس وی دور بکنند.

 2-فرد مشکل خود را بپذیرد و در این زمینه به درمانگر کمک می شود تا بتواند با متقاعد کردن فرد او را به ترک اعتیاد سوق دهد.

 3-تغییر سبک زندگی فرد معتاد : برداشتن مشکلات از سر راه او و در مسیری قرار نگیرد که دوباره او را به سمت اعتیاد سوق دهد.

 4-از نظر شناختی روی اختلالات خاص کار کنیم. سعی بکنیم اختلالات شخصیت او را ( در صورت وجود ) برطرف کنیم، روابطش را با خانواده اش محکم کنیم و در زمینه تشکیل هویت به او کمک کنیم تا هویت مشخصی برای خود بدست بیاورد. بهتر است که درمان دو یا سه چهار جلسه در هفته باشد و چندین ماه طول بکشد.

در این زمینه باید از خانواده ها کمک بگیریم زیرا ممکن است یکی از والدین معتاد باشند و این امر زمینه ساز برای اعتیاد مجدد او بشود.

اگر اعتقادات مذهبی افراد را تقویت کنیم خیلی موثر می شود. مثلاً اعتیاد به الکل چون در اسلام حرام است این امر کمک بسیاری به افراد کرده تا به این مسئله روی نیاورند.

بیماران ، ترک جسمی را شروع می­کنند و همانطور که قبلاً اشاره شد مرحله دوم درمان و یا به عبارتی مرحله تکمیلی آن آغاز می­شود که درمانِ قسمت روانی آن است.

بیماری اعتیاد علاوه بر این که از نظر جسمی، فرد را ناتوان و وابسته می­کند، یک نوع وابستگی روانی نیز در او ایجاد می­کند که حتی در مواقعی که از نظر جسمی هیچ گونه مشکلی ندارد و نیاز جسمانی ندارد هوس و میل به مصرف سیگار در او می­تواند دلیلی بر شروع مجدد مصرف شود و اینجاست که نیاز بیمار به درمان­های روانی کاملاً احساس می­شود

 

 

 

👇محصولات تصادفی👇

پاورپوینت فصل دوم کتاب سیستم های اطلاعاتی حسابداری تألیف دکتر مهدی مرادی و نعیمه بیات عوامل موثر در پیشرفت و تعالی همه جانبه پاورپوینت پرش کیهانی در معماری پایان نامه بررسی علل گرایش جوانان به مواد مخدر شامل،كرك،شیشه،LSD،اكتسامی و در بین دانشجویان آزاد ابهر پایان نامه محاسبه میزان تراوش از میان سدهای خاکی با استفاده از روش EPR و المانهای محدود