👈 فروشگاه فایل 👉

پژوهش با مو ضوع دموکراسی الکترونیک

ارتباط با ما

... دانلود ...

پژوهش با مو ضوع دموکراسی الکترونیک

پژوهش با مو ضوع دموکراسی الکترونیک

پژوهش با مو ضوع دموکراسی الکترونیک

چكیده

در این تحقیق ابتدا تعاریف دموکراسی بیان شده است و سعی شده جنبه های مختلف مفهوم دموکراسی الکترونیک واکاوی شود .

جنبه هایی همچون اصول دموکراسی آرمانی ، شاخص‌های حكومت دموكراتیك ، تحقق بخشیدن به مردم سالاری الکترونیک ، ارکان حکومت دموکراتیک ، رای‌گیری الکترونیک ، عناصر مرتبط با دموکراسی الکترونیکی ، مزایای دموکراسی الکترونیک ، چالش های دموکراسی الکترونیک، دولت الكترونیك در جهت تحقق مردم سالاری الكترونیك تشریح گردیده است .

كلمات كلیدی

دموکراسی ، دموکراسی الکترونیک ، حکومت دموکراتیک

1- مقدمه

 دموکراسی واژه­ای است برگرفته از واژه‌های یونانی demos به معنای مردم و cratia یا krato به معنای قدرت. Demos)) در کاربرد آتنی یا یونانی به معنای جمع روستاییان بوده است و از این رو هر واحد روستایی را در آن (demoi) و ساکنان آن را (demotai) می‌نامیدند. در سده­ی پنجم قبل از میلاد تغییری در معنای دموس پدید آمد و این واژه بر اجتماع همه­ی مردم آتن اطلاق گردید که برای اجرای کارهای حکومتی گردهم می‌آمدند. در سال 509 ق.م در نتیجه­ی اصلاحات کلیستن، قانون‌گذار آتن، اداره­ی جامعه به دست روستائیان افتاد و از آن پس حکومت آتن را demokrati یا حکومت روستائیان می‌نامیدند. با تحول مفهومی ذکر شده در معنای demos به تدریج دموکراسی اسم عامی برای حکومت‌هایی شد که به دست همه­ی مردم اداره می‌شود

لکن یک مشکل دیگر آن است که صاحبان منافع که با برقراری دموکراسی مستقیم لطمه می‌بینند در مقابل استقرار آن مقاومت خواهند کرد. برای مثال سیاستمداران‌، صاحبان ابررسانه‌ها‌، برخی روسای اتحادیه‌های تجاری و اداره‌کنندگان شرکت‌های بزرگ جزو این دسته از صاحبان منافع به حساب می‌آیند. این گروه‌ها احتمالا در مقابل تحقق دموکراسی الکترونیک به معنای واقعی کلمه مقاومت خواهند کرد و به همین سبب برخی صاحبنظران بر این عقیده هستند که استقرار دموکراسی مستقیم الکترونیک یک اتفاق انقلابی خواهد بود. هرچند که گروه‌های دیگری نیز هستند که عقیده دارند این تحول آرام و تدریجی خواهد بود.

هم‌اکنون حداقل دو شکل از اقدامات مرتبط با دموکراسی و مشارکت سیاسی در اینترنت اساساً در سطح کشورهای صنعتی متداول شده است که عبارت‌اند از: رأی‌گیری اینترنتی و بحث روی خط و مبتنی‌ بر ارتباط مستقیم.

عملاً‌ صدها گروه بحث (Newsgroup)، در اینترنت شهروندان کشورهای مختلفی را در حوزه مسایل سیاسی و اجتماعی به دور هم جمع کرده است. در این مورد، درخواست‌ها، فراخوانی به تجمع‌ها، جمع‌آوری امضا و اقدامات مشابه در شبکه همواره روندی فزونی داشته است. بسیاری از تظاهراتی که در سطح خیابان‌ها و میادین در کشورهای پیشرفته جهان صورت می‌گیرد (مانند انواع اعتراضات به فرایندهای جهانی‌شدن و یا مسایل محیط زیست) از طریق اینترنت سازماندهی می‌شود.

منابع و مراجع

👇محصولات تصادفی👇

پاورپوینت سازمانها به عنوان سیستم های باز فصل چهارم کتاب ریچارد اسکات پاورپوینت سقف و دیوار پیش ساخته گچی کناف پروژه طراحی و محاسبات شبکه های آبیاری و زهکشی پایان نامه بررسی رابطه مسئولیت اجتماعی با عملکرد مالی و غیر مالی شرکت (مطالعه موردی شرکت های صنعتی استان گلستان ) پایان نامه ترمز ABS