👈 فروشگاه فایل 👉

تحقیق موزه ایران باستان

ارتباط با ما

... دانلود ...

تحقیق موزه ایران باستان

تحقیق موزه ایران باستان

تحقیق موزه ایران باستان

فهرست

تاریخچه............................... 1

سردرباغ ملی ..........................

معرفی بنا............................. 3

شناسایی فنی و روش ساخت درها........... 7

آسیب شناسی............................ 10

طرح مرمت.............................. 14

گزارش تصویری عملیات................... 17

موزه ایران باستان..................... 25

دوران پیش از تاریخ.................... 28

مجموعة تاریخی و لرستان ............... 30

موزه دوران اسلامی...................... 32

مجموعه مهر و سكه...................... 36

==========================

  تاریخچه

    سر در باغ ملی عمارتی است ساخته شده بسال 1340  هجری قمری.این عمارت بر سكوی عمارت دیگری در همین مكان و با شمایلی نه چندان بی شبا هت با بنای اولیه ساخته شد.درشمال عمارت سردر باغ ملی میدانی بوده كه تمرینات نظامی قشون ،در عهد قاجار در آن انجام می پذیرفته ،وبه نام میدان مشق معروف بوده است.

میدان مشق حد فاصل بین خیابانهایی بوده كه امروزه با نامهای خیابان سرهنگ سخایی درشمال ،خیابان امام خمینی در جنوب ،خیابان سی تیردرغرب و خیابان فردوسی درشرق داشته نامیده می شود.

میدان مشق از میادین عهد فتحعلیشاه قاجار می باشد ودر آن دوره تنها بنای موجود درآن، ساختمان قزاقخانه در شمال آن بوده است. در،ورودی ضلع جنوبی این میدان بنای سر دری وجود داشته كه پس از تغییر كاربری میدان از محل تمرینات نظامی به باغ ملی،كه درعهد سردار سپهی رضا خان اتفاق افتاد،عمارت سر درقبلی،مشخص گردد كه این عمارت قبلی تخریب ودر جای آن عمارت فعلی بنا گردید. بر اساس تصاویر بر جای مانده از عمارت مشابهت زیادی با عمارت تخریب شده قبلی دارد.

میدان باغ ملی بعد ها با ساخته شدن عمارت های دولتی در آن رفته رفته موجودیت باغ مانند خود را از دست دادو با ساخته شدن ساختمانهای شهربانی كل كشور، ساختمان موزه ایران باستان،ساختمان شركت نفت ایران و انگلیس ،ساختمان وزارت خارجه و كتابخانه ملی در آن بصورت مركز ساختمانهای اداری درآمد و ازآن میان تنها عمارت سردر باقی ماند ونام آن سینه به سینه با نام باغ ملی تداوم یافت.

بر دروازه های عمارت سر در باغ ملی یك سال پس از اتمام بنا، درهایی نصب گردید كه بسیار با شكوه و زیبا بودند و خوشبختانه با گذشت زمان و بی مهری آن، هنوز هرچند با پذیرش آسیب اما درها پای برجای مانده ا ند.

...

درها:

تمامی شش لنگه در این دروازه همچنین سه قاب نیم دایره بالایی آنها به گونه  ریخته گری در “ قورخانه” ساخته و پرداخته شده است.

در میان نیم دایره طاق بزرگ، تندیسی از رضا شاه بوده كه در جریان انقلاب اسلامی آن را به زیر افكنده اند. كه بنا به گفته ای چند، اكنون در حیاط بانك روبروی این سر در مدفون می باشد. زیر این تندیس در قوس بالای این نیم دایره آمده بود:“ زنده و جاوید باد نام پهلوی ـ عمل محمد علی كرمانی ” و زیر آن آمده است: “ حسب الامر یگانه قائد جیش اسلام و یكتا منجی كشور باستانی … حضرت اشرف اعظم آقای رضاخان … در قورخانه به دستور و مراقبت خسرو خان سردار اعتماد رئیس كل قورخانه ساخته زینت بخش بنایی تاریخی گردید(1341 هجری قمری).

درها از نقوش شیر تجریدی ونقش شبیه اژدها یا نقش پرنده خیالی “هما” ساخته پر‌داخته شده است. همچنین در وسط هر لنگه در نقش شیر وخورشید بوده است. كه اكنون بر جای نیست. درهای طاق‌های كوچك‌ نیز كم وبیش همینگونه ساخت و پرداخت دارند، اما با مقیاسی كوچكتر و طبعاً نقوشی كمتر.

 شناسایی فنی و روش ساخت درها:

عمارت سر در باغ ملی متشكل از سه دروازه است كه در آن دروازه میانی بزرگتر ودروازه‌ای جانبی كه بصورت قرینه در دو سمت دروازه بزدگ قرار گرفته اند از ابعاد كوچكتری برخوردار می باشند. بر هركدام از دروازها دو لنگه در ودر بالای هر دو لنگه، یك قاب هلالی شكل نصب شده است. قاب هلالی دروازه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌میانی در قوس فوقانی، دارای كتیبه‌‌‌‌‌هایی به خط نستعلیق می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشد كه درآن تاریخ ساخت در‌‌‌ها درج گردیده شده. براساس تاریخ مندرج در كتیبة فوق ، درها به تاریخ1341 هجری قمری(1299 شمسی) در محل گورخانه تهران ساخته وزینت بخش این بنای تاریخی گردیده است.

...

👇محصولات تصادفی👇

پاورپوینت استراتژی های ورود به بازار بین الملل مبانی نظری پلیس و امنیت و قرآن پایان نامه سیستم های مدیریت محتوی (cms)معرفی نرم افزار postnuke پایان نامه رابطه ی باورهای دینی و تربیت فرزندان پایان نامه بررسی تأثیر عوامل محیطی در ابتلا به سرطان پستان