👈 فروشگاه فایل 👉

پایان نامه بررسی تفاوت میزان افسردگی در بین مردان بازنشسته و شاغل

ارتباط با ما

... دانلود ...

پایان نامه بررسی تفاوت میزان افسردگی در بین مردان بازنشسته و شاغل

پایان نامه بررسی تفاوت میزان افسردگی در بین مردان بازنشسته و شاغل در 65 صفحه ورد قابل ویرایش

پایان نامه بررسی تفاوت میزان افسردگی در بین مردان بازنشسته و شاغل در 65 صفحه ورد قابل ویرایش 

چكیده تحقیق :

هدف از این تحقیق آن است كه به این پرسش پاسخی داده شود : كه آیا بین مردان بازنشسته و شاغل تفاوتی در میزان افسردگی دیده می شود یا خیر ؟

 

فرضیه تحقیق :

به این صورت مطرح شده است : میزان افسردگی در مردان بازنشسته ،‌از میزان افسردگی در مردان شاغل ، بیشتر است .

جامعه آماری در مورد پژوهش عبارت است :

از تحقیق روی 60 نفر (30 نفر شاغل و 30 نفر بازنشسته) كه با استفاده از روش نمونه گیری كه در دسترس است ، این انتخاب صورت گرفته است كه در شهر نظرآباد زندگی می كنند . برای اندازه گیری میزان افسردگی ، افراد مورد مطالعه از آزمون یك استفاده شده است . برای تجزیه و تحلیل از فرمول t استفاده شد ، كه معنی دار بودن تفاوت افسردگی دو گروه مورد بررسی قرار گیرد .

نتیجه بدست آنده از فرمول t ، فرضیه تحقیق را تایید كرد و نتیجه گرفته شد ، كه میزان افسردگی در مردان بازنشسته ، به علت بیكاری بیشتر از افراد شاغل است .

 

مقدمه :

پیری روز به روز مسئله بزرگی در كشورهای در حال پیشرفت و پیشرفته

می شود . بخصوص افراد پیرو طرز زندگی آنان اكثراً مسائل روانی ، اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی پیش می آوردند .

دوران پیری از نظر بهداشت روانی بسیار حائز اهمیت است و از نظر پیشگیری باید بخاطر داشت كه معمول ترین بیماری های روانی در افراد پیر عبارتند از : پسیكوزهای پیری ، اختلالات روانی ناشی از اختلالات عروقی ، كمبود اكسیژن و از بین رفتن فعالیت های عادی در مغز كه با كم شدن روابط اجتماعی ، از دست دادن مسئولیت ، تربیت دختران و پسران ، ازدواج وجدان شدن آنها ، بازنشسته شدن و از دست دادن نزدیكان و اطرافیان توأم می گردد .

همچنین بروز بعضی از اختلالات روانی ، رفتاری ، شخصیتی ، حافظه و عدم قدرت زندگی به تنهایی ، احتیاج به حمایت دیگران و نظایر آن باعث شده است كه پیران را جزء بیماران روانی قلمداد و آنان را در بیمارستان روانی بستری نمایند .

با وجودی كه به عقیده بعضی ، مشكلات افراد مسن در نتیجه از بین رفتن اعمال طبیعی و عادی نسج و مغز است . ولی از دست دادن اعتماد به نفس ، ارتباط اجتماعی، مشكلات شغلی و حتی افراد خانواده یا فامیل مهمترین عامل هستند . شخص مسن اكثراً متوجه درون خود می شود و افسرده می گردد ، و دچار هذیان درباره كار دستگاههای گوارش می گردد .

احساس تنهایی می كند ، علاقه و خبرگی خود را كم كم از دست می دهد و در یك دایره معیوب قرار می گیرد ، كه همان عوارض پیری است . خودكشی در پیران اكثراً گول زننده و با روشهای خطرناك انجام می گیرد . در 80 درصد موارد ، بعلت افسردگی و در بقیه موارد بعلت ابتلاء به بیماری های غیر قابل علاج ، مسئله اقتصادی، تنهایی و غیره می باشد .

انسان در هر مقطع زمانی تابع گذشته ، حال ، و آینده است و تحت تاثیر متغیرهای دورنی و دنیای خارجی خود قرار دارد . بطوری كه پژوهش های متعدد اخیر، در مورد بیماری های شایع افسردگی نشان داده شده است ، كه ارتباط و پیوستگی نزدیكی بین وقوع بیماری روانی و استرس های زندگی وجود داشته و

متخصصان بالینی از دیرباز به رابطه مشكلات و حوادث یا ابتلاء به بیماری افسردگی پی برده اند .

پیشگیری از بروز این عارضه ، كه تمام فعالیت های روزمره و افكار و اعمال فرد رابه مخاطره انداخته و مقدار قابل ملاحظه ای از نیروهای انسانی برای مدتی نامعلوم از كارایی باز می دارد ، مستلزم درك و شناخت صحیح ، از مسئله مورد نظر و آگاهی از علل و عوامل مورد نظر و آگاهی از علل و عوامل ایجاد كننده آن می باشد در این تحقیق سعی شده ، شمه ای از مطالب مربوط به این بیماری ، مطرح و سپس به وجود یا عدم وجود رابطه افسردگی در شاغلین و بازنشستگان پرداخته شود .

 

تعریف افسردگی :

افسردگی را شاید بتوان به حالتی توصیف كرد ، تغییر اساسی و اولیه در خلق وبا مداومت احساس غم و اندوه بدرجات مختلف مشخص می گردد . تغییر خلق از علائم ثابت خلق است ، كه برای روزها و ماهها و سالها بطول می انجامد و همراه با تغییرات خلق دگرگونیها در رفتار ، برداشتها و كارایی و عملكردهای فیزیولوژیك نیز پیش می آید . ممكن است افسردگی نشانه ای از یك بیماری و یا بخشی از سیمای بالینی آن باشد و یا در واكنش ، نسبت به فقدان از دست دادن فرد یا شیء محبوب یا موقعیتی احساس بهنجار به حساب می آید . و یا افسردگی نوعی واكنش انفعالی نسبت به شرایطی است كه ، در آن فرد دچار محرومیت و ناكامی می شود و یا فشاری از تعارضات بر او وارد گردد . (ضوابطی ، 1356)

افسردگی و مانی ، شدیدترین اختلالات خلقی هستند . افسردگی و مانی ، غالباً اختلالات عاطفی با حالت غمگینی دائم و همراه با حالت بحرانی ، بغض و اشك و ریختن محض می شود ، كه در این حالت در رابطه با محیط اجتماعی شكایت ها ، خواریها و خفت ها نیز وجود دارد .

افسردگی بیماری است كه ، بارزتریم علامت آن تغییرات ، نوسانات شهودی است كه در خلق بیمار می توان یافت . در افسردگی فرد افسرده احساس بی علاقگی شدید به امور زندگی پیدا می كند و به‌ آسانی می گرید . (شاملو . 1365)

افسردگی ، حالت روانی ناخوش كه با دلزدگی ، یاس و خستگی پذیری مشخص می گردد . و غالباً با یك اضطراب كم و بیش شدید همراه است . (دادستان ، ص 49)

در روانپزشكی ، افسردگی را تغییر خلق در جهت غمگین می دانند . با تغییر خلق و متناسب و هماهنگ با آن ، روند و محتوی اندیشه و طرز رفتار و كیفیت واكنشها نیز تغییر یافته ، اندوه باز می گردد . بین خلق افسرده بیمارگونه و خلق افسرده فرد غمگین ولی سالم مشابهت های ظاهری فراوانی وجود دارد ، افراد باطبع اصطلاحاتی كه در روانپزشكی در رابطه بابیماری افسردگی بكار می رود از لغات و گویش های معمول در محاورات عادی بعاریت گرفته شده است ، اختلال خلق یا اختلال عاطفی كه افسردگی را ناشی از آن می دانند ، از جمله لغاتی هستند كه به این سرنوشت دچار گشته اند . تعریف واقعی افسردگی ، از لحاظ پزشكی عبارتست از : كاهش یافتن نیرو و فعالیت جسمانی و روانی به نسبت آزردگی كه این قبیل افراد ، معمولاً در تست نمره بالاتر از 15 كسب می كنند و عنوان افسرده به آنها اطلاق

می گردد . (تعریف علمی )

افسردگی بیماری است : كه همراه با آن بیخوابی ، بی اشتهایی ، افكار مربوط به خودكشی احساس بی ارزشی و احساس سد راه بودن فراوان دیده می شود . (پورافكاری ، س 1364)

افسردگی بعنوان اختلال یازگاری مطرح گشته ، زیرا با از بین رفتن اثر حادثه افسردگی نیز ناپدید شده و گاه تاثیر ان حادثه شدید بوده و اختلال افسردگی شدید است . (آزاد ، س 1368)

 

اعتبار و روایی تست بك :

در مورد اعتبار و روایی تست بك ، تحقیقات زیادی انجام شده است و یكی از معیارهای رایج برای اندازه گیری افسردگی ، به حساب می آید . (گولدمن1965)

مشاهده كرد كه در ارزیابی كیلینیكی تست بك بوسیله متخصصین و مقایسه‌ آن  با تست افسردگی میلتون (1960) بهترین تست برای نشان دادن افسردگی است . میلتون این امتیاز را داراست كه به مهارت با تعصب آزمایش كننده بستگی ندارد . بر مبنای مشاه و تجربیات كیلینیكی «بالیت» و كوپن افسردگی را بخوبی تشریح

نموده اند. مطالعه تشریحی آنان از افسردگی قابل مقایسه با 21 علامتی كه پیكره تست افسردگی بك را می سازد .

این آزمون برای اولین بار در ایران توسط دكتر نادر نوع پرست در سال 1350 ترجمه شد و مورد استفاده قرار گرفت .

 

 

 

 

 

👇محصولات تصادفی👇

پاورپوینت انواع درز انبساط و جزئیات شكاف در دیوار ، كف ، و پاورپوینت اندازه گیری ریسک و مدیریت آن مقاله بررسی تربیت دینی در نوجوانان پایان نامه تأثیر موسیقی در كاهش اضطراب گزارش كارآموزی (كنترل فیزیكی و شیمیایی دارو)